Tradycyjny Placek Trzech Króli

list W: Przepisy Na: favorite : 1044

Obchodzone w naszym kraju 6 stycznia Święto Trzech Króli lub też inaczej nazywane Świętem Objawienia Pańskiego zamyka okres Świąt Bożego Narodzenia.

W dawnej tradycji pielęgnowano zwyczaj tzw. króla migdałowego. W tym dniu w każdym domu piekło się specjalne ciasto z tej okazji. W cieście tym, był ukryty cały migdał, kto go znalazł w swoim kawałku zostawał właśnie „migdałowym królem”. 

Dzisiaj proponujemy Państwo nowocześniejszą wersję tego ciasta inspirowaną tradycyjnym przepisem.

 Czego potrzebujesz?

TARTA:

✅ 2 płaty schłodzonego gotowego ciasta francuskiego gr. 5 mm

✅ rozbełtane jajko do sklejenia brzegów

✅ przesiany cukier puder (lub kilka łyżek dżemu morelowego, podgrzanego do płynności)

NADZIENIE:

✅ 70 g miękkiego masła

✅ 70 g cukru pudru

✅ 70 g mielonych migdałów

✅ jajko

✅ łyżka ciemnego rumu

✅ pół łyżeczki wanilii https://www.digesta.com.pl/szukaj?controller=search&s=wanilia

Przygotowanie:

➡️ Przyszykować nadzienie: wymieszać masło z cukrem do puszystości. Wmieszać migdały, a potem jajko, rum i wanilię. Ubić widelcem. Zakryć i schłodzić do sztywności, przez co najmniej godzinę.

➡️ Przygotować krążki: Ułożyć talerz o śr. 20 cm na schłodzonym cieście i wyciąć kółko, które będzie spodem. W ten sam sposób wyciąć wierzch i rozwałkować go, żeby był odrobinę większy. Ułożyć schłodzony spód na blasze. Nałożyć nadzienie, pozostawiając 2,5 cm suchego brzegu. Posmarować brzeg. Założyć wierzch i skleić brzegi. Ponacinać obwód placka tępą stroną ostrza noża, żeby uszczelnić łączenie. Naciąć środek na krzyż i wyciąć ozdobne spirale. Posmarować wierzch rozbełtanym jajkiem, pozostawiając suchy brzeg, żeby ładniej spęczniał. Schłodzić w zamrażarce, aż placek stężeje, przez ok. 20 min.

➡️ Rozgrzać piekarnik do 230°. Piec ciasto, aż spęcznieje i stanie się złociste. Oprószyć cukrem pudrem i zeszklić go palnikiem lub pod grillem piekarnika.

Smacznego! ❤️

https://www.digesta.com.pl/

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December